Obeležje 15. poldnevnika
Skozi Trebnje poteka 15. poldnevnik, ki je obeležen z veliko tablo ob vhodu v Trebnje z zahodne strani z radijsko vodeno uro, ki kaže točen srednjeevropski čas. Poleg table in ure je tudi informativna tabla z osnovnimi informacijami o 15. poldnevniku. Na razgledni točki nad Vrhtrebnjem pa je zgrajeno kamnito obeležje z bronastim reliefom Slovenije, na katerem so prikazani pomembnejši kraji v Sloveniji, višji vrhovi in potek 15. poldnevnika preko slovenskega ozemlja.
Spomenik osamosvojitvenemu boju na Medvedjeku
Osamosvojitvenemu boju, ki se je bil leta 1991 in žrtvam le-tega je na Medvedjeku postavljen spomenik. Betonska tankovska ovira s spominsko ploščo obeležuje takratne dogodke, postavljena pa je bila leta 1993. Je del kulturne dediščine z evidenčno številko enote 10175.
Poleg spominskega obeležja so ob 20-obletnici teh bojev, leta 2011, postavili BOV3 (bojno oklepno vozilo z oznako 3), ki bo odslej stalo na prizorišču bojev kot spomin in opomin na dogodke, ki so se dogajali konec junija 1991 na Medvedjeku. Razstavljen oklepnik je sodeloval v oboroženih spopadih na Medvedjeku in v Krakovskem gozdu.
Ob ribniku Blato v vasi Blato stoji toplar Florijan (kozolec dvojnik) iz leta 1902, pod svojo streho in v bližnji okolici pa so na ogled stara orodja, kakršna so uporabljali naši predniki. Namen etnološkega muzeja je tudi obuditev starih običajev in plesov, katere zavestno predstavljajo občasno gostujoče folklorne skupine.